Death... she isn´t evil

25. února 2015 v 5:59 | Lerry |  Our life


"Smrt je jen začátek, ale až té druhé kapitoly." - William Shakespeare
"Nikdo neví, co je smrt, a přece se jí všichni bojí, jako by uznávali, že je největším zlem, třeba je pro člověka největším dobrem." - Platón

Tenhle článek píšu na základě jedné jediné věci - většina lidí, které znám se bojí smrti.
Vlastně, proč si všichni myslí, že je smrt zlá? Od kdy, kdo kdy řekl, že je smrt zlá? Jak na to vlastně všichni přišli? Ten, kdo je mrtvý jim to říci nemohl a ten, kdo je živý to přeci nemůže vědět.
So why?
Snažila jsem se trochu zamýšlet, proč. Jedna věc, která mě napadla sahá do děctví. Pohádky. Každý zná větu žili šťastně až do smrti. Už z téhle věty jde slyšet, že byli šťastní, dokud nepřišla smrt. Takže to, že je smrt zlá se do nás vrývá už od dětství. Pohádky přeci sleduje každé dítě.
Jenom bych tímto článkem chtěla říct, že smrt není zlá a neí důvod se ji bát. Možná, že se člověk snaží naleznout strach, protože je to úplně normální, každý se přeci nečeho bojí. Když nic nenalézáte, prostě řeknete "smrt." je to ta nejjednoduší odpověď.
"Strach lže a ty mu věříš." - Friedrich Nietzsche
Chtěla jsem se zeptat kamarádky proč se bojí smrti. She don´t know. Možná, že když to každý říká a je to všude kolem nás, přijmeme to za úplně normální. Že smrt je prý zlá. Moc ráda bych se tu také pozastavila nad druhým citátem, který jsem zde zveřejnila. Nikdo neví, co je smrt a přesto se ji všichni bojí.
"Pro život musíte dělat alespoň jednu věc. Dýchat. Pro smrt nic. Jednoho dne si prostě přijde."
Já osobně se smrti nebojím, takže nedokážu určitě přesně říct, proč se ji lidé bojí. Jsou to jenom doměnky, co tu píšu, ale každý člověk by měl pohledět dovnitř a najít důvod.
Teď se sice obrácím k pohádce, ale zná někdo Maleficent (Zloba - královna černé magie)? (jej, už druhý článek, kde o ní mluvím :D) Tento příběh znáte, ale nyní se dozvíte pravdu. Celou tu dobu si všichni mysleli, že je Zloba zlá. Ale nebyla. Co když tomu tak je i se smrtí.
Všecno, co se narodilo zemře. Ať už je to moucha, co žije pár dnů, krysa, co žije pár roků, člověk, který žije několik let nebo budova, která je tu po staletí. Ať už je to cokoli, živé či nežívé, zemře to. Teoreticky by jsme se mohli na smrt těšit - nevíme, co to je. Třeba je to zábavné, další kapitola, jak zmínil Shakespeare.
Žijte každý den, jako by měl být váš poslední. We were born to die. Ale i tak, před tou smrtí si to můžeme užít. A vidíte? Zase další věta - před smrtí si to užijeme. Každá druhá věta, která má v sobě slovo "smrt" se obrací proti ní. I když to na první pohled nemusí tak vypadat.
Nevím, jestli jste si z mého článku něco vzali, jestli vás něčím zaujal nebo to byla jenom moje slátanina keců, každopádně jsem ráda, že jste to dočetli až sem :)
A byla bych moc ráda, pokud by jste napsali do komentářů váš názor na smrt a to, že se ji "všichni" bojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lucy | Web | 25. února 2015 v 18:44 | Reagovat

Lidé se smrti bojí možná proto, že život jak ho znali, to co každý den prožívali, všichni, které znali a milovali, prostě to všechno... zmizí? :) Jistě, nikdo nemůže vědět, co se stane po smrti, jestli existuje nějaký posmrtný život, jestli se duše převtělí do jiného těla,... nikdo to nemůže vědět. :) A přesto - ten strach pramení z toho, že bychom mohli přijít o všechno i o všechny. Kdyby jsi veděla, že jednoho dne všechno ztratíš, bála by ses? Možná, ale tohle není jisté. :) Jak řekl Shakespeare, smrt je možná jen začátek něčeho nového a nepoznaného. :) Druhé kapitoly našeho života... :) Ale ve skutečnosti i strach ze smrti je něco dobrého, protože strach je jen další důvod k tomu, abychom byli odvážní... beze strachu bychom neznali odvahu a naopak, jeden bez druhého neexistují. :) Svět se nedá dělit jen na dobro a zlo, kdo vidí všechno jen černobíle, ten jakoby nežil. :) ... No, toť můj názor. :D Trochu delší, ale smysl snad každý pochopí. :) Pěkný článek! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama